Wujka Googla nie trzeba nikomu przedstawiać – to wyszukiwarka najpopularniejsza zarówno na świecie, jak i w Polsce (w naszym kraju jej udziały w rynku przekroczyły 97%). Nic dziwnego, że w potocznym języku coraz częściej można usłyszeć o ?googlaniu” jako synonimie szukania informacji w Internecie. Swoją dominację wyszukiwarka zawdzięcza innowacyjnemu interfejsowi, wysokiej jakości wynikom i sprawdzającemu się w praktyce modelowi biznesowemu. Google to nie wszystko, w sieci jest wiele ciekawych, innowacyjnych czy choćby tematycznych wyszukiwarek które warto zobaczyć.

Warte uwagi

Bardzo niecodziennym projektem jest WolframAlpha który nie jest typową wyszukiwarką stron, ale – wiedzy i informacji. Oznacza to, że korzystając z serwisu, nie otrzymamy linków do żadnych stron internetowych, ale uzyskamy dostęp do dużej liczby informacji. WolframAlpha.com umożliwia też dokonywanie wszelkiego rodzaju obliczeń matematycznych. Zadaniem tej wyszukiwarki jest odpowiadanie na pytania użytkowników na podstawie danych zgromadzonych w bazie. W wielu przypadkach są to informacje, do których trudno dotrzeć bez specjalistycznej wiedzy. Warta uwagi jest forma prezentacja wyników wyszukiwania Niestety wersja posiadająca rozszerzone możliwości niestety jest płatna.

Ciekawym i w miarę świeżym projektem jest Alternative.to, twórcą wyszukiwarki jest firma Red-Sky, ojciec sukcesu Filetube.com. Wyszukiwarka ma pomagać w odnajdywaniu alternatywy dla naszego zapytania. W celu znalezienia interesującej nas informacji, wystarczy wpisać jakiekolwiek słowo, zdanie, frazę a system znajdzie dla nas najlepszą alternatywę.

Wyszukiwarki semantyczne

http://www.hakia.com – wyszukiwarka Hakia miała zrewolucjonizować rynek wyszuki­wania. Jej twórcy oferują internautom możliwość wyszukiwania semantycznego. Oznacza to, że Hakia ma odpowiadać na pytania zadawane w  języku użytkownika. Trzeba przyznać że wyniki wyszukiwania dla prostych pytań w języku angielskim są na ogół dobrej jakości.

http://search.yippy.com/ jest interesującą wyszuki­warką z elementami analizy semantycz­nej. Oznacza to, że nie tylko przeszukuje Internet, ale próbuje znaleźć wzajemne powiązania miedzy informacjami, a wy­niki dzieli na kategorie. Na podobnej zasadzie dzia­ła polska wyszukiwarka Carrot2 (www.carrot2.org), która na dodatek przedsta­wia wizualizację znalezionych klastrów w formie wykresów. Naprawdę tego typu wyszukiwarki są warte uwagi.

Wyszukiwarki ludzi

http://pipl.com/ – Umożliwia wyszukanie osób na podstawie informacji z wielu baz danych. Jest skuteczna, gdy chcemy odnaleźć szczegółowe informacje o danej postaci -przede wszystkim ze świata anglojęzycznego.

http://wyczajka.com/ – Polski portal również do wyszukiwania ludzi, firm. Działa na zasadzie wyszukiwania zadanych fraz na najpopularniejszych serwisach internetowych.

Wyszukiwarki tematyczne

http://ArXiv.org – Udostępnia ponad 550 tysięcy dokumentów elektronicznych związanych z matematyką, fizyką, biologią i innymi naukami ścisłymi.

http://Ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/ – Najbardziej znana z wyszukiwarek informacji związanych z medycyną.

http://isap.sejm.gov.pl – Internetowy wyszukiwarka aktów prawnych zawierający teksty aktów publikowanych w Dziennikach Ustaw oraz Monitorze Polskim.

http://www.doaj.org – Gromadzi pełne oraz darmowe wersje magazynów naukowych i akademickich. W zasobach serwisu Directory of open accessjournals znajduje się już ponad 4300 magazynów i 313 tys. artykułów.

http://eur-lex.europa.eu/pl/index.htm – Umożliwia dostęp do oficjalnych dokumentów Wspólnoty Europejskiej.

Nie wszędzie dominuje Wujek…

http://www.seznam.cz/ – Czeska wyszukiwarka która zdominowała tamtejszy rynek, obsługuje 60% zapytań.

http://www.yandex.ru ? Rosyjska wyszukiwarka która posiada 57% udziałów rynku.

http://www.baidu.com – Chinach prym wiedzie wyszukiwarka Baidu która obsługuje 75,7% zapytań użytkowników Internetu.

Mateusz Nadobnik

Z pasją poświęcam czas na zdobywanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej Data Platform. Zachwycony językiem skryptowym Windows PowerShell. Swoją wiedzę, doświadczenia i spostrzeżenia opisuję na blogu.

read more