Nadchodząca odsłona języka Windows Powershell w wersji 3 przyniesie wiele zmian i możliwości. Dla Windows Server 2012 to ponad 80 modułów i około 3000 cmdletów. W klienckiej wersji systemu również wygląda to imponująco, po samej instalacji mamy ponad 40 modułów, które oferują ponad 1000 cmdletów. Do dyspozycji mamy moduły do zarządzania elementami takimi jak AppLocker, BitLocker, Hyper-V, iSCSI i wiele wiele innych.

Można śmiało rzec, że to, co zrobimy przy pomoc GUI zrobimy stosując Windows Powershell a nawet i więcej. Dla przypomnienia można przedstawić jak to wyglądało w wcześniejszych wersjach języka skryptowego firmy Microsoft.

Jednoznacznie ujawnia się konsekwencja polityki firmy Microsoft i implementacja tego języka w każdy swoim produkcie.. Trzeba przyznać, że stosowanie PowerShell V3 przyczyni się przede wszystkim do łatwiejszej administracji systemami serwerowymi w wersjach Core niż dotychczas.

Ogrom cmdletów to nie jedyne zmiany, nowe funkcje dostępne w Windows PowerShell 3 to:

  • Workflows – przebieg/przepływ pracy, wykonywanie poleceń w sekwencji lub równolegle, wykonywanie długotrwałych, skomplikowanych zadań zarządzających,
  • Robust sessions – odporne sesje, automatyczne odzyskiwanie sesji po przerwie, awarii w sieci,
  • Scheduled Jobs – wykonywane regularnie zadań bądź w odpowiedzi na odpowiednie zdarzenia,
  • Delegated Administratrion -komendy, które mogą być wykonane z delegowanego zestawu danych,
  • Simplified Language Syntax – uproszczenie składni języka,
  • Cmdlet Discovery i Auto Loading Module – wyszukiwanie cmdletów oraz automatyczne importowanie modułów,
  • Show-Command – ukazuj okienko GUI z dostępnymi cmdletami, opisem oraz ich parametrami, ma ułatwić poznawanie PowerShell’a

W kolejnych wpisach postaram się  dokładniej przybliżyć zmiany i nowe funkcję które otrzymamy wraz z PowerShell V3.

Mateusz Nadobnik

Z pasją poświęcam czas na zdobywanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej Data Platform. Zachwycony językiem skryptowym Windows PowerShell. Swoją wiedzę, doświadczenia i spostrzeżenia opisuję na blogu.

read more

2 komentarze