Zajmując się Microsoftowymi bazami nieuniknione jest używanie SQL Server Managment Studio a mając pod opieką większą ilość instancji SQL Server bardzo przydatną funkcjonalnością okazuję się Registered Servers. Pozwala zarządzać połączeniami do serwerów poprzez grupowanie, dodawanie opisów do grup oraz serwerów. Mało tego pozwala na wykonywanie zapytań jednocześnie np. konkretnej grupy serwerów ale nie o tym chciałem pisać.

Registered Servers pozwala na stworzenie lokalnej grupy serwerów (Local Server Groups) lub/oraz podłączenie się do centralnego zarządzania serwerami (Central Managment Servers). Niestety druga opcja ma z mojego punktu widzenia pewne ograniczenie, a konkretniej nie ma możliwości centralnego zdefiniowania koloru dla paska statusu połączenia. Ta właściwość połączenia wg. mnie idealnie nadaję się do kontrolowania tego czy pracujemy na środowisku produkcyjnym czy testowy.

Zobaczcie poniżej, od razu widać, że poprzez SQLQuery2 jesteśmy połączeni z produkcyjnym serwerem.

Local Server Groups to jednak local, a co gdy chcemy mięć centralnie listę dla całego zespołu administratorów z ujednoliconym „kolorowaniem”? Pomocny jak zawszę okazuję się PowerShell, poniższym skryptem każdy z adminów może zasilić lokalną grupę serwerów w SSMS z np. centralnego (udostępnionego) pliku gdzie będzie utrzymywana lista naszych serwerów.

Skryptem możemy dodawać serwery i grupy zarówno do Local Server Groups jak i do Central Managment Servers. Przy wyborze tej drugiej opcji właściwości CustomConnectionColorArgb i UseCustomConnectionColor będą pomijane.

To tyle, poniżej jeszcze kilka linków które w temacie Registered Servers mogą okazać się pomocne. Mam nadzieje również, że skrypt jak i sposób na personalizowanie „status bar” okażę się przydatny, a jeśli miałbyś jakieś spostrzeżenia, pomysły na usprawnienie to daj znać 🙂

https://technet.microsoft.com/en-us/library/ms173574(v=sql.105).aspx
https://www.mssqltips.com/sqlservertip/1871/customizing-the-status-bar-for-each-sql-server-ssms-connection/
http://sqlmag.com/sql-server/using-registered-servers-ssms
https://msdn.microsoft.com/pl-pl/library/bb934126(v=sql.110).aspx

Add-ObjectsToRegisteredServers.zip (192 pobrania)

 

Mateusz Nadobnik

Z pasją poświęcam czas na zdobywanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej Data Platform. Zachwycony językiem skryptowym Windows PowerShell. Swoją wiedzę, doświadczenia i spostrzeżenia opisuję na blogu.

read more