Konkurs e24cloud – Moje COŚ

Jakiś czas temu Mirek Burnejko wraz z partnerem e24cloud na stronach chmurowisko.pl ogłosił konkurs.  Konkurs polegający na pokazaniu rozwiązania zbudowanego w chmurze ww. partnera. Pomysł fajny z naprawdę atrakcyjnymi nagrodami.  Po przeczytaniu wpisu  stwierdziłem czemu nie. Czemu by nie przejrzeć się, przeklinać, poczytać i w efekcie pokazać ?COŚ?.

Szczerze specjalnie nie miałem pomysłu na to COŚ. Przez co długo nie zabierałem się do tematu. Przez kolejne dni robiłem swoje, nie myśląc o konkursie. Dom, praca, przygotowywanie wpisów, prowadzenie bloga, selekcja wpisów na agregat treści i inna drobnica.

Jednak pomiędzy tym wszystkim przyszła mi myśl ? zautomatyzuj. Później było już tylko łatwiej, od razu wiedziałem, co mógłbym spróbować zautomatyzować w swojej codzienności.

Od ponad miesiąca publikuję na stronie content.mnadobnik odnośniki do treści związanej z SQL Server, PowerShell czy PowerBi. Treści z stron, blogów gromadzę w jednym miejscu i czytam przy pomocy aplikacji Feedly. Następnie to, co uznaję za wartościowe (subiektywnie) publikuję na stronę opartą o WordPress.  Czyli nazwać to można agregatem.

Wykonywanie tego jest nudne. Przypadek do automatyzacji idealny.

Schemat mojego ?COŚ?.

Schemat - Konkurs e24cloud

Zacząłem od postawienia VM pod WordPress, co w e24cloud jest banalne. Mamy dostępny template z przygotowanym systemem CMS. Tak naprawdę jest to CentOS z usługami Apache/PHP/MySQL.

Tworzenie maszyny - WordPress

Powiem od razu, że przy okazji stawiania tej maszyny zmuszony byłem skorzystać z pomocy technicznej. Szybkość reakcji jak i merytoryka miło mnie zaskoczyła.

Drugą maszyna to Windows Server 2012 (brak 2016). Służy do uruchamiania skryptów PowerShell zgodnie z schedulerem oraz wysyłki powiadomień. To tutaj wykonywana jest cała automatyzacja. Skrypt wykorzystując API Feedly (o tym tym API pisałem już wcześniej) wyciąga treści, które wcześniej zostały odpowiednio zaszeregowane. Następnie przygotowuję i wstawia do bazy danych WordPressa.

Zrzut maszyn wirtualnych na e24cloud

Tak wyglądały koszty przy tworzeniu maszyn.

Serwer

 

Koszt / godzinę:

 

Koszt / dzień:

 

Koszt / tydzień:

 

SERWER-WP01 0.0700
PLN netto
1.68

PLN netto

11.76

PLN netto

SERWER-PS

 

0.2900

PLN netto

6.96

PLN netto

48.72

PLN netto

Jednak rzeczywiście koszty ponoszę mniejsze. Mogłem np. zastosować skalowanie zasobów w górę i/lub w dół. Niestety przy takiej operacji następuje restart maszyny, czego chciałem uniknąć przynajmniej dla maszyny z WordPressem.

W moim przypadku redukcję kosztów rozwiązałem w inny sposób. Proces zasilania trwa do 5 minut, założyłem, że będę realizował przed poranną kawą (około 7: 00) oraz po wieczornych wiadomościach (20:00). Reasumując SERWER-PS potrzebuję maksymalnie na 30 minut dziennie.

Skrypt kończąc zasilenie, wysyła powiadomienie na maila i wyłącza serwer. Natomiast do ponownego uruchomienia serwera wykorzystuję harmonogram zadań.

Harmonogram - e24cloud - Uruchomienie serwera z skryptami PowerShell

Jednak, jaką daje mi to oszczędność? Dość sporę.

Serwer

 

Koszt / godzinę:

 

Koszt / dzień:

 

SERWER-PS (włączony)

 

0.2900

PLN netto

6.96

PLN netto

48.72

PLN netto

SERWER-PS (Serwer wyłączony z IP)

 

0.0400

PLN netto

0.96

PLN netto

6,72
PLN netto

Pełen cennik – http://www.e24cloud.com/cennik/cennik-uslug/

Całe rozwiązanie oczywiście backupuje. Jednak fajne jest to, że wszędzie widzimy co, ile nas kosztuję.

Backup - e24cloud

Jeszcze lepsze jest szacowanie następnej wpłaty. Mając trochę ponad 11zł, obecne rozwiązanie jestem wstanie utrzymywać jeszcze około 6 dni.

Płatności - e24cloud

To chyba tyle. Moje COŚ jest dość proste, ale dało mi sporo frajdy. Sporo się nauczyłem a to najważniejsze.

Dostęp do wersji strony postawionej na e24cloud jest po IP – http://178.216.202.243

Na końcu zapraszam do zapoznania się z pomysłami uczestników którzy zaprezentowali sie na YouTube – Konkursu e24cloud  

Z pasją poświęcam czas na zdobywanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej Data Platform. Zachwycony językiem skryptowym Windows PowerShell. Swoją wiedzę, doświadczenia i spostrzeżenia opisuję na blogu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *