Zacznijmy od tego czym jest ELK Stack? Dokładnie ELK to akronim od zestawu trzech produktów open source – ElasticsearchLogstash, and Kibana — firmy Elastic.
Elasticsearch to baza danych NoSQL oparta na wyszukiwarce Apache Lucene. Logstash to narzędzie do przesyłania dziennika, które akceptuje dane wejściowe z różnych źródeł, wykonuje różne przekształcenia i eksportuje dane do różnych celów. Kibana to warstwa wizualizacji, która działa na Elasticsearch.

Łącznie te trzy różne produkty o otwartym kodzie źródłowym są najczęściej używane w analizach logów w środowiskach IT. Logstash zbiera i parsuje logi, a następnie indeksuje Elasticsearch i przechowuje informacje. Następnie Kibana prezentuje dane w wizualizacjach, które zapewniają wgląd w dane środowisko.

ELK Stack być może to rzadkość na systemach operacyjnych Windows Server ale to nie znaczy, że nie jest to możliwe. Bardzo dobry step-by-step z instalacja znajdziemy tutaj. Natomiast z swojej strony chce się podzielić „skryptem” który powstał na podstawie przywołanego odnośnika.

Pre-setup

Elasticsearch i Logstash wymagają Java, więc przed instalacja ELK Stack trzeba pobrać i zainstalować – JDK i nie JRE oraz utworzyć zmienną systemową JAVA_HOME.

Setup ELK Stack

Skrypt do setupu ELK udostępniam w pierwsze wersji, nie jest doskonały bo nie gwarantuje obsługi błędów dlatego najlepiej wykonywać go krok po kroku oraz śledzenie zwracanych komunikatów.

Skrypt również udostępnioeny na GitHub

Mateusz Nadobnik

Z pasją poświęcam czas na zdobywanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej Data Platform. Zachwycony językiem skryptowym Windows PowerShell. Swoją wiedzę, doświadczenia i spostrzeżenia opisuję na blogu.

read more