Przechowywanie wartości w zmiennych to prawdopodobnie pierwsza rzecz, którą wykonujemy poznając jakiegokolwiek języka programowania. Na szczęście PowerShell należy do języków, gdzie nie ma potrzeby deklarowania zmiennej przed jej użyciem. Typ zmiennej jest niejawnie określony na podstawie przechowywanej wartości.

W PowerShell zmienne reprezentowane są przez ciągi tekstowe rozpoczynające się znakiem dolara $. Natomiast znak równości = służy do przypisania konkretnej wartości do zmiennej np. $jakasZmienna = 'jakasWartosc'. Nic nadzwyczajnego, każdy to wie.

Coś, co chciałem Ci pokazać i może być interesujące to przypisywanie wartości do wielu zmiennych za pomocą jednej linii. Zobacz poniżej jak to wygląda.

Pierwsza wartość jest przypisywana do pierwszej zmiennej, druga do drugiej i tak dalej.

Pewnie zapytasz, co w sytuacji, gdy wartości jest więcej niż zmiennych? W takiej sytuacji w ostatniej zmiennej zostaną przechowane pozostałe wartości.

To tyle w tym #PSTip.

PS. W drugim przykładzie wykorzystałem Variable Squeezing, kojarzysz?

Mateusz Nadobnik

Z pasją poświęcam czas na zdobywanie wiedzy w zakresie szeroko rozumianej Data Platform. Zachwycony językiem skryptowym Windows PowerShell. Swoją wiedzę, doświadczenia i spostrzeżenia opisuję na blogu.

read more